BUSHROSSs – Повишаване уменията за създаване и работа на структури за обслужване на едно гише

Подкрепен от програма LIFE+

Проектът има за цел повишаване на знанията и уменията на структурите за обслужване на едно гише при обновяване на частни жилищни сгради, и е съфинансиран по програма LIFE+ на Европейския съюз, а координатор е Националният университет на Ирландия, Корк.По проекта ще бъдат разработени програми за квалификация, знания и умения, които след това да се тестват чрез обучения (включително и „обучения за обучители“) на заинтересовани лица желаещи да създадат структура за обслужване на едно гише (one-stop-shop), която да предоставя услуги при обновяване на частни жилищни сгради. Обученията ще включват няколко модула, които да покриват различни аспекти при реновиране на сградите. Модулите ще могат лесно да бъдат адаптирани към разнообразните местни нужди не само в страните участващи в проекта (Ирландия, България, Полша, Словения, Гърция и Украйна), но и в други европейски страни

NS4nZEBs – Нови умения за почти нулевоенергийни сгради

Подкрепен от програма LIFE+

Статус на проекта:

В процес на осъществяване

 

Резюме на проекта:

Използването на възобновяема енергия и цифрови технологии в строителния сектор е силно застъпено в актуалните директиви и регламенти на ЕС. Тези технологии играят важна роля за постигане на напълно декарбонизиран сграден фонд до 2050 г., както и за справяне с енергийната криза в Европа. Предвид това, проектът NS4nZEBs има за цел да се справи със съществуващите несъответствия между уменията, които понастоящем характеризират ангажираните с този процес специалисти, и тези, които все повече се търсят и ще са жизнено важни в бъдеще, да увеличи броя на квалифицираните специалисти в областта на фотоволтаичните системи, интелигентните електрически системи, термопомпите и водородните технологии на всички нива на проектиране, експлоатация и поддръжка на сградите. Това ще доведе до по-широко прилагане на нови енергоефективни и възобновяеми енергийни технологии за успешното въвеждане на (почти) нулево-енергийни сгради, увеличаване на мащаба на амбициозните проекти за саниране, въвеждане на ефективно отопление и охлаждане на базата на възобновяеми енергийни източници, по-специално термопомпи, като по този начин ще се допринесе за постепенното намаляване на зависимостта на ЕС от вноса на изкопаеми горива. Тази цел ще бъде постигната чрез разработване на нови и усъвършенстване на съществуващите методи и учебни програми за обучение, както и квалификационни курсове за всички видове специалисти, участващи във веригата на стойността на сградите („сини якички“ и „бели якички“). Всички заинтересовани страни – органи, работодатели, крайни потребители, както и доставчици на ПОО, участват в работата по механизмите за обратна връзка, които гарантират, че програмите за обучение и учебните планове са съобразени с пазара на труда и проактивно интегрират новите умения. Освен това броят на хората, които ще се възползват от редовно актуализираното обучение, разработено в рамките на този проект, ще се увеличава постоянно в дългосрочен план. Консорциумът е партньорство за високи постижения, в което участват експерти (монтажници, инженери, архитекти, експерти в областта на информационните технологии, автоматизацията, образованието и комуникациите) от 6 държави, а именно Белгия, България, Гърция, Италия, Испания и Украйна.

Партньори:

1 TMK THOMAS MORE KEMPEN – Координатор

2 КИБ – Камара на Инсталаторите в България

3 ЕНЕРГИЕН ЦЕНТЪР СОФИЯ

4 CCIAA – CAMERA DI COMMERCIO INDUSTRIA ARTIGIANATO E AGRICOLTURA DI PADOVA, Италия

5 ECOSERVEIS – ASOCIACION ECOSERVEIS ES, Испания

6 CRES – CENTRE FOR RENEWABLE ENERGY SOURCES AND SAVING FONDATION, Гъпция

7 NUBIP – NATIONAL UNIVERSITY OF LIFE AND ENVIRONMENTAL SCIENCES OF UKRAINE, Украйна

vet4gseb

Партньорство за ПОО за зелено и умно електричество в сгради

Подкрепен от програма Erasmus+, проект 101092256 — VET4GSEB

Co-funded

Основната цел на проекта VET4GSEB е да прехвърли опита и добрите практики в областта на ПОО от страните от ЕС към 4 трети страни, участващи в проекта (Албания, Армения, Грузия и Украйна). Той възнамерява да предостави на националните доставчици на ПОО адаптирани решения, материали за обучение, казуси, инструменти и насоки, които ще им позволят да актуализират своите практики и програми за обучение, за да отговорят на нуждите от умения на пазара на труда в сектора на строителството и ВЕИ .

Целта ще бъде постигната чрез поредица от дейности, използващи иновативен подход: обучители от доставчици на ПОО от всички участващи страни ще получат изчерпателна информация чрез онлайн мрежова платформа, включително:

  • База данни на компании от строителния и ВЕИ сектор от всички партньори за актуализиране на информацията за нуждите на пазара на труда в различните страни;
  • База данни за иновативни методи и инструменти за обучение, дигитални технологии, внедрени в енергийните системи в интелигентни сгради, иновативни технически решения за приложение на фотоволтаични системи в сгради;
  • Обучителни материали за 5 модула (Модул 1- Въведение – Представяне на проекта, ЕС и националните разпоредби и политики, Модул 2 – Основният фокус в него ще бъде поставен върху „меките“ и комуникационни умения: добра комуникация, предприемачество, организация на работа и управление, решаване на проблеми, получаване и анализ на информация, включване, осигуряване на качество, обучение на млади хора, Модул 3 – Ще бъде посветен на цифровите умения, необходими за проектиране, внедряване, мониторинг и поддръжка на интелигентни електрически инсталации и фотоволтаични системи в сгради; Казуси и добри практики в компаниите ще илюстрират практическата част от обучителния материал; Модул 4 – Ще бъде посветен на нови технически решения за приложение на фотоволтаични инсталации и интелигентни електрически системи в сгради; Модул 5 – Темите са подбрани с оглед на запознаване на обучителите с нови методи и практики за професионално обучение като обърната класна стая, онлайн и хибриден метод, невронауки в образованието, как да подходим към младите хора, европейски инструменти за прозрачност и признаване) и
  • Ръководство за обучители в ПОО

Партньорите от България и Турция, притежаващи богат опит в ПОО по отношение на нови методи на обучение, меки умения, интелигентни електрически инсталации и фотоволтаични системи в сгради, вкл. необходимите дигитални умения за тях, ще създаде материали за обучение, за да прехвърли знанията си на участниците от трети страни, които не са асоциирани към Програмата: Албания, Армения, Грузия и Украйна, чрез мрежовата платформа.

Обученията за доставчици на ПОО от всички участващи страни ще се провеждат в 2 фази: 1 пилотно обучение на английски език за 18 обучители и 6 национални обучения за по 10 обучители – на националните езици.

Очакваните резултати са 78 висококвалифицирани доставчици на ПОО, които ще подобрят своите обучителни практики и ще предоставят актуализирано обучение, адаптирано към новите нужди на пазара за електротехници от ВЕИ сектора.

Партньори:

  • Енергиен център София (SEC), координатор, България
  • Европейски институт по труда (ELI), България
  • Камара на инсталаторите в България (CISB), България
  • Sustainable Development and Environment Association (SUDEAS), Турция
  • Energy Efficiency Centre Georgia (EECG), Грузия
  • National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine (NUBIP), Украйна
  • National Chamber of Crafts Albania (DHKZ), Албания
  • People in Focus (PIF), Албания
  • TANIQ NGO, Армения
gss-vet

Продължаващо професионално обучение за придобиване на квалификация за инсталиране на геотермални и слънчеви системи

Проект GSS – VET, подкрепен от програма Erasmus + Sector Skills Alliances – 575891-EPP-1-2016- 1-EL-EPPKA2-SSA
Funded by the Erasmus

GSS – VET е проект за продължаващо професионална обучение по програма ERASMUS+

Проблемите идентифицирани от GSS - VET проекта са:

  • Незадоволено търсене на нови умения на електро-техници и водопроводчици работещи на геотермални и слънчеви инсталации.
  • Липса на предлагане на адаптирано обучение за безработни или активни електро-техници и водопроводчици желаещи да повишат квалификацията си.

Целта на проекта

е да запълни съществуващите пропуски в продължаващото обучение на електро-техници и водопроводчици за монтаж на геотермални и слънчеви инсталации, чрез създаване и прилагане на обучение съобразено с търсенето и нуждите на пазара с цел:

  • Да се посрещнат растящите нужди в строителната индустрия в четирите страни участнички от нови умения на електро-техниците и водопроводчиците за монтаж на геотермални и слънчеви инсталации;
  • Да даде възможност на безработните и активните работници да повишат квалификацията си в областта на геотермалните и слънчевите инсталации.
  • Специфична цел на проекта е да повиши обмяната на опит и практика между обучаващите институции и пазара на труда.

Проектът генерира редица резултати:

  • 3 учебни програми на европейско ниво за инсталатори на геотермални и слънчеви топлинни системи и фотоволтаични инсталации,
  • иновативен метод на обучение,
  • пълно професионално обучение с онлайн достъп до всички материали (за инсталатори и обучаващи),
  • онлайн система на оценяване,
  • сертифициране на проведеното обучение,
  • карта за официално признаване на обучението с хоризонт до 2025 г.,
  • участие на националните заинтересовани лица, гарантиращо устойчивостта на резултатите от проекта,
  • мрежа от обучителни центрове, които ще внедрят учебните програми на GSS-VET в 8 европейски страни,
  • повишаване на осведомеността за значението на “зелените” работни места.

За целите на проекта GSS-VET е създадена уеб платформа, която да осигури онлайн достъп до всички обучителни материали както на английски, така и на съответните езици на партньорите.

Процедурите за оценка и сертифициране са в унисон с международните стандарти.

Уменията на обучените инсталатори, сертифицирани от националните обучителни центрове, са признати от цялата мрежа обучителни центрове.

Обучителни програми и материали

Първата стъпка беше разработването на подробни учебни планове за трите вида инсталации: слънчева топлинна, фотоволтаична и геотермална системи и определяне на изискванията за придобиване на умения и компетенции на обучаваните, както следва:

  • За слънчеви топлинни системи: 3 основни изисквания за умения и 13 за компетенции;
  • За фотоволтаичните системи: 9 основни изисквания за умения и 48 за компетенции;
  • За геотермалните системи: 3 основни изисквания за умения и 18 за компетенции.

Втората стъпка включваше определяне на необходимия опит на обучаващите (експерти в тази сфера със съответния опит) и обучаемите (на възраст над 16 години със съответното средно образование и / или професионален опит).

Следващата стъпка беше насочена към избор на методи и подходи за обучение за трите вида системи, както и на структурата на курсовете:

  • Курсовете за обучение включват теоретична част и практическо обучение. Теорията се преподава в учебна зала и он-лайн през интернет, практическите упражнения се провеждат в лаборатории или на действителен обект.
  • За придобиване на знания и компетентности се използва методологията на базирано обучение по проект (PBL).

Продължителността на обучението е:

  • За слънчеви топлинни системи: 50 часа теория и 50 часа практика;
  • За фотоволтаичните системи съответно 60/60 часа;
  • За геотермалните системи 50/60 часа.

Консорциума на проекта GSS - VET включва 15 партньора от 4 страни

Гърция

  • Technological Educational Institute of Crete (Координатор)
  • European Center in Training for Employment
  • Chania Chamber of Commerce and Industry
  • Hellenic Association of Photovoltaic Companies
  • TÜV AUSTRIA HELLAS
  • SQLearn

България

  • Европейски институт по труда
  • Камара на инсталаторите в България
  • Енергиен център София ООД
  • Технически университет – София

Германия

  • Bochum University of Applied Sciences
  • German Geothermal Association
  • International Geothermal Association

Испания

  • AlecopGroup
  • Instagi.
pvtrin

“Обучение и сертифициране на инсталатори на фотоволтаични системи в Европа“, проект PVTRIN

Проект PVTRIN е подпомогнат от Програма Интелигентна енергия за Европа (ИЕЕ) на Европейската комисия.

Продължителността му е от май 2010 до април 2013.

Intelligent Energy Europe

Идея на проекта:

Обхвата на проекта PVTRIN е разработването на обучение и схема за сертифициране на техници, работещи в сферата на фотоволтаичните инсталации, които да са признати на европейско ниво.

Първоначално, PVTRIN схемата за сертифициране ще бъде приложена в шест страни : Гърция, България, Хърватия, Кипър, Румъния и Испания, включвайки критериите заложени в директива 2009/28/EC на ЕК за признаване на квалификационните схеми във всички страни членки , както и от националното законодателство.

С цел задоволяване на истинските нужди на пазара и за осигуряване на най-широка подкрепа, институциите и участниците на пазара на фотоволтаици също бяха привлечени в дейностите по проекта.

Предизвикателството:

  • Да осигури основните елементи за обща квалификационна структура, подходяща методология е ясно очертан път за акредитация;
  • Да подготви компетентна работна ръка в сферата на фотоволтаиците съгласно международно признати критерии и стандарти;
  • Да насърчи по-голям брой инсталатори за повишат професионалните си умения и знания;
  • Да постави основата за приемане на обща европейска сертификационна схема;
  • Да гарантира качеството на фотоволтаичните инсталации.

Очаквани резултати:

  • Акредитирани курсове за обучение и действаща схема за сертифициране на инсталатори на фотоволтаици;
  • Учебен материал за инсталатори и преподаватели, Уеб страница с достъп до техническа информация;
  • 8 пилотни курса за обучение, група от сертифицирани инсталатори в участващите страни;
  • Насока за приемането на схема за сертифициране в цяла Европа.

В дългосрочен план проекта PVTRIN ще:

  • Допринесе за разрастването на пазара на фотоволтаици в участващите страни;
  • Осигури помощен инструмент на страните членки на ЕС за изпълнение на задълженията си за признати сертификати за инсталатори на възобновяеми енергийни източници до 31/12/2012;
  • Подкрепи страните от ЕС да достигнат целите от 20% енергия от възобновяеми източници до 2020.

Участващи страни и партньори по проекта:

  • Технически университет на Крит, отдел инженеринг на околна среда, Гърция
  • Европейска Асоциация на Фотоволтаичната Индустрия, ЕС/Белгия
  • Фондация Robotiker, Испания
  • Building Research Establishment Ltd, Великобритания
  • Кипърска научно-техническа камара, Кипър
  • Гръцка техническа камара, клон Западен Крит, Гърция
  • Брашовска агенция за управление на енергията и околната среда, Румъния
  • Energy Institute Hrvoje Požar, Хърватия
  • Енергиен център София ООД (SEC), България
Welcome to EI-Education

Проект „ИНТЕЛИГЕНТНО ЕНЕРГИЙНО ОБУЧЕНИЕ ЗА ОБНОВЯВАНЕ НА ЖИЛИЩНИ СГРАДИ“

Подкрепен от програма Интелигентна енергия за Европа, договор EIE/05/050/SI2.420012
Intelligent Energy

Защо ИЕ-обучение?

Европейските страни са изправени пред проблема с обновяването на съществуващия жилищен фонд. Това обновяване трябва да се извърши съгласно повишените изисквания за енергийна ефективност, което означава намаляване на потреблението на енергия с 30% и посрещане очакванията на собствениците за повишен комфорт и по-малко разходи за енергия и поддръжка на жилищата им. Собствениците на жилища и жилищните асоциации трябва да решат тези проблеми, за да запазят пазарната стойност на имотите си…

Целта на проекта ИЕ-обучение е да предостави на собствениците на жилища и на жилищните асоциации програма за обучение, която да ги мотивира да извършат енергийно обновяване на сградите.

Програмата ИЕ-обучение се базира на примери за най-добра практика в Европа, които фокусират върху практически решения. Тези примери показват как може при саниране да се достигне 30% намаляване на разходите за енергия и повишаване на комфорта в жилищата.

Платформата ИЕ-обучение

Тя дава информация, възможност за дистанционно обучение и препратки към допълнителни материали. В платформата ще намерите също така база данни за успешни реализации по раздели “технологии и околна среда”, “политика и стратегия” и “организация и финансиране”.

Ръководство

Ръководството за ИЕ-обучение въвежда в стратегическите, организационните и практическите аспекти на енергийното обновяване на жилищните сгради.

Ръководството включва следните глави:

  • Състояние на жилищния фонд в страните участнички в проекта
  • Кога да се обновява
  • Как да се обновява
  • Контролни списъци и програми
  • Най-добри примери от практиката
  • Препоръки за преодоляване на пречките и поощрителни програми и политики
  • Литература и интернет страници

Програмата ИЕ-обучение е създадена за да Ви помогне да намерите най-добрите решения за обновяване на жилищни сгради. В нея вие ще намерите полезна информация как да планирате, организирате и осъществите Вашия проект. Ще намерите също така предложения за технически и финансови решения.

Координатор:

  • Elsebeth Terkelsen
  • Aarhus School of Architecture
  • Department for Supplementary Education

Партньори:

  • Oberösterreichischer Energie Spar Verband – ESV, Австрия
  • Енергиен център София – SEC, България
  • Cenergia, Дания
  • Centre Scientifique et Tecknique du Bâtiment – CSTB, Франция
  • Energy research Centre of the Netherlands – ECN, Нидерландия
  • Building and Civil Engineering Institute ZRMK – Словения
  • Boligselskabernes landsorganisation – BL, Дания
  • Housing Fund of Ljubljana – HFLJ, Словения
  • DELPHIS, Франция
Enefmun

Обучение на експерти от местните власти как да определят, разработват и изпълняват местни проекти за енергийна ефективност

Основните цели на проекта са да:

  • Развие уменията на общинските енергийни ръководители, как да определят, разработват и изпълняват местни проекти за енергийна ефективност;
  • Подпомогне участието на общините при внедряването на местни и регионални проекти за енергийна ефективност.

Проектът се реализира в общини на страните участнички (Австрия, България, Чехия, Гърция, Унгария, Румъния и Словакия) чрез подходящо обучение на общински енергийни мениджъри. Обект на техническата част на обучението ще бъде определянето на възможностите за енергийна ефективност в три технологични области:

  • Общинско осветление,
  • Обществени сгради и
  • Районни енергийни (топлофикационни/охлаждащи) системи.

Проектът се осъществява от Консорциум:

  • CRES – Гърция – Координатор;
  • AEA (преди E.V.A.) – Австрия;
  • SEC – България;
  • SEA – Словакия;
  • ENERO – Румъния;
  • CITYPLAN – Чехия и
  • GEONARDO – Унгария.
save
Проект ENEFMUN е съфинансиран от програма SAVE на Европейската комисия

.Други проекти, свързани с обучение, са:

Зелени обществени поръчки в действие Green ProcA, за повече информация: енергийна политика и планиране

Buy Smart+ Зелени поръчки в Европа, за повече информация: енергийна политика и планиране